''Türkiye’deki tüm ailelerimize seslenmek istiyorum; sofranıza bir tabak daha koyarak bir yavrumuza Koruyucu Aile olabilirsiniz’’


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya 24 TV’de yayınlanan ‘’Çıkış Yolu’’ programına konuk oldu.

Bakanlığımızın çocuklara yönelik çalışmaları ve Koruyucu Aile programı hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kaya, ‘’Ekonomik desteklerle ailesinin yanında bakımını sağladığımız 102 bin çocuğumuz var. Bu desteğe Sosyal Ekonomik Destek diyoruz. Ekonomik yoksunluk sebebiyle çocukların ailelerinden kopmasını asla istemiyoruz’’ dedi.

‘’Verilen ekonomik desteklere rağmen çocuğun ailesinin yanında bakımı mümkün değilse Koruyucu Aile sistemini teşvik etmeye çalışıyoruz’’ diyen Bakan Kaya, ‘’Türkiye’deki tüm ailelerimize seslenmek istiyorum; sofranıza bir tabak daha koyarak bir yavrumuza Koruyucu Aile olabilirsiniz. Ben iki çocuk annesiyim. İş yoğunluğum son derece fazla. Buna rağmen eve gittiğimde eşime bu kadar yoğun çalışmamıza rağmen acaba Koruyucu Aile olarak evlat alabilir miyiz dedim’’  ifadesini kullandı.

Bakan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bakanlığımıza bağlı kurumlarımızda 0-3 yaş arası 580 çocuğumuz var. Aslında 0-3 yaş arası, çocukların en fazla sevgiye ve özel ilgiye ihtiyaç duydukları zamanlar. 0-3 yaş arasındaki tüm çocuklarımızın bir Koruyucu Aile yanında sevgiyle, şefkatle, özel ilgiyle büyümesini istiyoruz. Ben bu anlamda bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum; Sizler de Koruyucu Aile olun ve bu evlatlarımıza hep birlikte sahip çıkalım.’’

Koruyucu Aile yanındaki çocukların Bakanlık olarak hem maddi hem de manevi anlamda sürekli destek ve gözetim altında tutulduğunu söyleyen Bakan Kaya, ‘’Çocuklarımızın bakımı için ailelere aylık ortalama 900 lira gibi bir destek sağlıyoruz. Çocuklarımızın eğitim, servis ücreti ve giyim masrafları ile birlikte verilen destek bin 400 lirayı bulabiliyor’’ dedi.

Programda ayrıca geçtiğimiz aylarda Koruyucu Aile olan gazeteci Fadime Özkan da bu konudaki tecrübelerini ve Koruyucu Aile olmanın önemi izleyicilerle paylaştı. 


Sonraki Sayfa: Devlet Koruması Altındaki Gençlere İş İmkanı

Önceki Sayfa : "Çocuklarımıza, beşeri sermayemizin güçlendirilmesini hedefleyen ve kadim medeniyetimizden ilham alan bir vizyon da sunmalıyız"