''Suriyeli çocuklarımızın Türk çocuklarımızla birlikte okula gitmelerini, sosyal hayatın içerisinde yer almalarını çok önemsiyoruz''Kilis’te temaslarda bulunan Bakan Kaya, ziyaretinin ikinci gününe valilik ve belediyeyi ziyaret ederek başladı.

Bakan Kaya, kentteki temasları kapsamında ilk olarak Vali Mehmet Tekinarslan ile makamında basına kapalı olarak görüştü. Vali Tekinarslan, ziyaretin ardından Bakan Kaya'ya yemeni, yöresel ürünlerden oluşan sepet ve zeytinyağı hediye etti.

Daha sonra beraberindekilerle belediyede kahvaltı için bir araya gelen Bakan Kaya'ya yöresel el sanatlarından oluşan set armağan edildi.

Ziyaretlerde AK Parti Kilis milletvekilleri Hilmi Dülger ve Reşit Polat ile AK Parti İl Başkanı İzzet Toprak da yer aldı.
 Bakan Kaya ve beraberindekiler daha sonra Kilis 7 Aralık Üniversitesi Konferans Salonu'ndaki Hz. Bilal-i Habeşi filminin gala gösterimine katıldı.

Bakan Kaya burada yaptığı konuşmada, Türk ve Suriyeli çocuklarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Filmi Suriyeli ve Türk çocuklarla izleyeceklerini belirten Bakan Kaya, "Filmin galasını burada yapmak istedik. Çok anlamlı bir film. Kilis binlerce Suriyeliyi misafir eden bir ilimiz. Dünden beri buradayız. Kilis, misafirperverliğiyle dünyaya örnek oluyor. Bu çok anlamlı. Özellikle dünyanın birçok ülkesinde sınırlar tellerle örülmüşken, Kilis'in gösterdiği misafirperverlik ibret alınması gereken bir durum" ifadesini kullandı.

Bakan Kaya, Suriyeli sığınmacılara kucak açan Kilislilere teşekkür ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de 3,2 milyon misafirimizin yüzde 51'ini çocuklar oluşturuyor. Bu anlamda Suriyeli çocuklarımızın Türk çocuklarımızla birlikte okula gitmelerini, sosyal hayatın içerisinde yer almalarını çok önemsiyoruz. Savaşın, bombanın gölgesinden kaçan mülteci kardeşlerimizi en güzel şekilde misafir edebilmek için ülke ve millet olarak seferber olan bir milletiz. Dünya, bu krizler karşısında sınavı veremedi. Bu Anadolu toprakları, yüz yılardır milyonlarca misafir ağırlamış, bu topraklar aslında insanlığın onurunu korumak adına önemli bir görevi üstlendi. Dünyada savaştan kaçan kadın, çocuk ve kimsesizlere güvenli bir liman olduk. Tüm mazlumlara uzanan bir hükümetiz. Dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama dünyanın en cömert ülkesi olduğumuz kesin. Bundan sonrada mazlumlara el uzatmaya devam edeceğiz.  Çocukların yüzünü güldürmek bizim için önemli. Çocuklar gülerse dünya güler."

- ''Çocuklar eğitimden kopmamalı''

Bakan Kaya, misafir çocukların eğitim hayatından kopmasını istemediklerini vurgulayarak, bunun için her türlü olanağı sağladıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği fonlarını da kullanarak yaklaşık 178 bin Suriyeliyi eğitim hayatının içerisinde tutmaya çalıştıklarına işaret eden Bakan Kaya, salondaki Suriyeli çocuklara şöyle seslendi:

"Ülkenizde huzur ve barış sağlandığında oraya döneceksiniz. Orayı tekrar inşa edeceksiniz. Tüm çocuklar okusun istiyoruz, yüzleri gülsün istiyoruz. Bu animasyon filmini 20 bin evladımız daha izleyecek. Hoşça vakit geçirmenizi diliyorum. Büyük bir emek vererek, yapılmış bir film. İnsanlığa yol gösteren güzide bir film."

Konuşmanın ardından Bakan Kaya, çocuklarla birlikte Hz. Bilal-i Habeşi filmini izledi.

Daha sonra esnafı ziyaret eden Bakan Kaya, vatandaşlarla sohbet etti.

Kilis Aile Destek Merkezini de ziyaret eden Bakan Kaya, burada çeşitli eğitim ve kurslara katılan kadınlarla bir araya geldi.


 

Sonraki Sayfa: Bakan Kaya, Kilis'te

Önceki Sayfa : Bakanlığımız sokakta çalıştırılan 5 bin çocuğa ulaştı