Sokakta Çalıştırılan Çocuklara Devlet Eli

Genel Müdürlüğümüz, sokakta çalıştığı belirlenen çocuklara müdahale ederek bu konuda kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi.
 
Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziran tarihinden bu yana sürdürülen çalışmalar kapsamında 127 çocuk kurum bakımına alınırken 6 Çocuk,  Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimine  yerleştirildi. 2336 çocuğa ilişkin mesleki çalışmalar çok boyutlu yapılarak haklarında çocuk koruma kanunu gereğince rehberlik sağlık ve danışmanlık tedbir kararları verildi. Mesleki çalışma süreçleri tamamlanan 474 çocuk ise ailesine teslim edildi.
 
Bakanlığımıza bağlı sosyal hizmet merkezlerinde çocukların sokakta çalışmasını önlemek amacıyla mesleki çalışmalar yürütülüyor Çalışmalar çerçevesinde İllerde İl Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin de içinde yer aldığı Sokak Çocukları Çalışma Komisyonları kuruldu.
 
Çocukların sokakta çalışmasını önlemek amacıyla yürütülen çalışmalar çerçevesinde İllerde İl Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin de içinde yer aldığı Sokak Çocukları Çalışma Komisyonları kuruldu.
 
103 Mobil Ekip Görev Başında
 
Sokakta çeşitli nedenlerle risk altında bulunan çocukların korunması ve topluma kazandırılmaları amacıyla çalışma yürütülen çalışmalar kapsamında  mobil ekipler oluşturuldu. 103 mobil ekip    sokaklarda mendil satan, kavşaklarda arabaların camlarını silen ve pazarlarda eşya taşıyan çocukları belirleyerek mesleki olarak müdahale çalışmaları yaptı.
İçerisinde İl Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi personelinin yer aldığı  mobil ekipler sokaklarda mendil satan, kavşaklarda arabaların camlarını silen ve pazarlarda eşya taşıyan çocukları belirleyerek, bu çocuklarla birebir görüşmeler yaptı
 
Ailelere Rehberlik Yapıldı
 
Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziran’da başlatılan, sokakta çalıştırılan, dilendirilen çocuklara ilişkin hizmetlerimiz 3. ayını tamamladı. Türkiye genelindeki İl Müdürlüklerimizin 109 mobil ekiple sürdürdüğü çalışmalar neticesinde sokakta çalışan çocuklar için eğitim, rehberlik ve danışmanlık takibi yapıldı, ailelerine sosyal ve ekonomik destek hizmetleri sunuldu.  Bu çerçevede; sokakta çalışan ve ailesiyle ilişkisi az olan, evden kaçan çocuklar ailelerine teslim edilirken, ailesi olmayan çocuklarımız da kurum bakımı altına alındı.  Aileleriyle yaşarken sokakta çalıştığı tespit edilen çocuklarımıza uzman çalışanlarımızca eğitim, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilirken, ailelerine de çocuklarını sokakta çalıştırmamaları ve eğitimlerine devam ettirmeleri koşuluyla sosyal ekonomik destek yardımı yapıldı. Ailelere, çocuklarını çalıştırmaya ve dilendirmeye devam etmeleri halinde suç duyurusunda bulunularak yasal süreç başlatılacağı ve yasal sürecin takipçisi olacağımız hatırlatıldı.
 
 
Bakanlıklarla Eşgüdümlü Çalışmalar
 
Sokakta Yaşayan ve/veya Çalıştırılan Çocuklara Yönelik Hizmet Modeli 2005/5 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile Bakanlığımız koordinasyonunda İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde uygulamaya konulmuştu. Model ile sokakta yaşayan/çalıştırılan çocukların, örgün veya mesleki eğitime dahil edilmeleri ve ailelerinin yanına veya kurum bakımına yönlendirilerek, eğitimini tamamlamış ya da iş sahibi gençler olarak rehabilitasyonlarının tamamlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda, ailesi ile ilişkisi az olan, ailesi olmayan, evden atılan, evden kaçan ve günün tamamını sokakta geçirip, gereksinimlerinin tamamını veya önemli bir kısmını sokakta karşılayan çocukların temel gereksinimlerini karşılanıyor. Çocukların, fiziksel, duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları belirlenerek gerekli müdahaleleri gerçekleştiriliyor, aile ve yakın çevrelerine dönmeleri veya diğer sosyal hizmet modellerine hazır hale gelmeleri sağlanıyor.
 


Sonraki Sayfa: "Biz çocuklarımızın evden okullarına gidişlerinde, okuldan evlerine dönüşlerinde anne ve babaların gözleri arkada kalmasın istiyoruz’’

Önceki Sayfa : Münazara Yarışması İl Elemeleri Tamamlandı