''Kuruluşlarımızda kalan çocuklarımızı en fazla 6-8 kişinin kaldığı, aile sıcaklığını aratmayan ortamlarda geleceğe hazırlıyoruz’’

 
  
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, TRT Haber ekranlarında yayınlanan ‘’Değişen Türkiye’’ programına konuk oldu.

Bakan Kaya programda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakanlığa bağlı kuruluşlarda kalan çocukların önceden yurt tipi bakım modeli uygulamasıyla koğuş tipi ortamlarda kaldığını hatırlatan Bakan Kaya, ‘’Bütün çocuklarımızın ev tipi bakım modeli uygulamasından yaralanmasını sağlayacağız dedik ve bunu başardık. Çocuklarımızı en fazla 6-8 kişinin kaldığı, aile sıcaklığını aratmayan ortamlarda geleceğe hazırlıyoruz’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında Koruyucu Aile sayısını artırmak istediklerini söyleyen Bakan Kaya, ‘’Gönül Elçileri Projesinin temel amacı bu konuda farkındalık oluşturmak ve Koruyucu Ailelik için gönüllü sayısını artırmak’’ ifadesini kullandı.

Türkiye genelindeki Koruyucu Aile sayısı hakkında bilgi veren Bakan Kaya, 4 bin 452 Koruyucu Aile yanında 5 bin 418 çocuğun bakımının sağlandığını söyledi.
Bu yıl içinde 661 Koruyucu Aile yanına 801 çocuğun yerleştirildiğini belirten Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Öncelikle 0-6 yaş aralığındaki çocuklarımızın tümünü aile sıcaklığıyla buluşturmayı hedefliyoruz. Bu hedefe aziz milletimizle birlikte ulaşacağız. Aziz milletimizin hassasiyetine inanıyor ve güveniyorum.’’

Programın bu bölümüne kendi evinden yapılan canlı yayınla konuk olan ve kısa bir süre Koruyucu Aile olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bestami Erkoç da Koruyucu Aile olma konusunda yaşadığı tecrübeleri paylaştı.

Erkoç, Koruyucu Aile olmanın verdiği o eşsiz duyguyu bütün ailelerin yaşaması gerektiğini söyledi.

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) hakkında da bilgiler veren Bakan Kaya, ‘’Aile Sosyal Destek Programı ile ailelere doğrudan ulaşarak onların sorunlarını yerinde çözmeyi hedefliyoruz. Bu uygulama ile aileler, devletin sunduğu hizmetlerden daha kolay haberdar olacak, çözüm kanallarına daha kolay ulaşacak’’ şeklinde konuştu.

Engelli vatandaşlara verilen hizmetleri de anlatan Bakan Kaya, ‘’Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır bir hayat sürdürmeleri ve güçlü bir şeklide toplumda yer almaları için çalışıyoruz’’ dedi.

Bakan Kaya şunları kaydetti:

‘’Engellilerimizin istihdamlarını sağlamak için devrim niteliğinde yeni düzenlemeler hayata geçirildi. EKPSS ile 5 bin 777 olan engelli memur sayısı, bugün 50 bine yaklaştı. Ayrıca bakım hizmetlerimizde önemli iyileştirmeler yaptık. 2002 yılında 30 engelli vatandaşımıza bir bakım elemanı düşerken, bugün 6 engelli vatandaşımıza 1 bakım elemanı düşüyor.’’ 

Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla politikalar yürütüldüğüne de değinen Bakan Kaya, ‘’Şiddet bir insanlık suçudur. Şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle her zaman kadınlarımızın yanındayız. Kadınlarımızı hayatın her alanında güçlü kılmak en önemli görevlerimizden biridir’’ifadesini kullandı.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yeni düzenlemeye de değinen Bakan Kaya, şöyle devam etti:

‘’Nikah yaşı kesinlikle değişmiyor. Bir müftü, resmi nikah yaşı tutmayan birine asla nikah kıyamayacak. Kadınlarımızın ve kızlarımızın güçlenmesi dışında hiçbir şeye imza atmam. Bakanlık olarak erken yaşta evlilikleri sıfırlamak için belirlediğimiz pilot illerde önemli çalışmalar yürütüyoruz.’’
 

Sonraki Sayfa: "Çocuklarımıza, beşeri sermayemizin güçlendirilmesini hedefleyen ve kadim medeniyetimizden ilham alan bir vizyon da sunmalıyız"

Önceki Sayfa : "Biz çocuklarımızın evden okullarına gidişlerinde, okuldan evlerine dönüşlerinde anne ve babaların gözleri arkada kalmasın istiyoruz’’