Genel Müdürümüz Dr. Selahattin Güven'in "Dünya Çocuk Günü" Mesajı

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunması ve iyi yetiştirilmesine bağlıdır.  Bu ortak bilinçten hareketle,  Ekim ayının ilk Pazartesi günü "Dünya Çocuk Günü" olarak kabul edilmiştir. “Dünya Çocuk Günü” çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, milletlerin barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Dünya Çocuk Günü evrenseldir.  Bir ülkede, çocuğun durumunu, içinde yaşadığı toplumun koşullarından bağımsız olarak değerlendirmek mümkün değildir. Her toplumun geleceği olarak görülen çocuklar da, toplumun diğer fertleriyle aynı şartlarda yaşamak durumundadır. Bu nedenle, çocukların sosyal, ekonomik ve politik anlamda yetişkinler dünyasına özgü bütün yanlışlık ve yoksulluklardan mümkün olduğu ölçüde korunması gerekir.

Bu anlayıştan hareketle, “Dünya Çocuk Günü” nün amacı çocuklar arasında ortak duygu ve dilin oluşmasını, çocukların daha iyi şartlarda yetiştirilip geleceğe hazırlanmasını, milletlerin barış içinde yaşama özlemlerinin gerçekleşmesinin sağlanmasıdır. Her Ekim ayının ilk Pazartesi günü "Dünya Çocuk Günü" olarak kutlanmaktadır.

Bakanlığımız kendisine emanet edilmiş çocuklarımızın duygusal, sosyal ve bilişsel yönden daha sağlıklı gelişebilmeleri, temel özgüven ve sorumluluk duygusunu kazanmış, geleceğe umutla bakabilen, tarihini bilen, milli ve manevi değerlere sahip bireyler olarak yetiştirilebilmeleri düsturu ile hizmetlerini sürdürmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmet kapsamına giren çocuklara yönelik tüm hizmetlerde çocuklarımızın haklarının  sağlanması ilkesi temel değer olarak benimsenmiştir.
 
Bu kapsamda Kurum bakımında kalan tüm çocukların büyük fiziksel binalar ve koğuş tipi yapılar yerine, aile odaklı hizmetler veya aile ortamına en yakın bir sistem içerisinde ev tipi hizmet modelinde bakımının sağlanması amacıyla bakım hizmetlerinde dönüşüm programı uygulanmıştır. Kuruluşlarımızda bakım altında olan çocuklarımızın akademik başarılarının yüksek olması için gereken tüm destek verilmektedir. Ailesi yanında bakılan ve ekonomik yoksunluk içinde olan çocuklarımıza düzenli olarak götürdüğümüz Sosyal Ekonomik Destek ile çocuklarımız aile bütünlüğü korunarak desteklemektedir.

Hem korumamız altındaki hem de ülkemizdeki tüm çocukların refah, huzur ve güven içinde hakça bir yaşam sürmeleri için çalışmaya devam edeceğiz.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmet kapsamına giren çocuklara yönelik tüm hizmetlerde çocuklarımızın haklarının sağlanması ilkesi temel değer olarak benimsenmiştir. Bu ilke ve değerlerden hareketle tüm çocuklarımızın "Dünya Çocuk Günü"nü en içten duygularımla kutluyorum.
 


Sonraki Sayfa: ''Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek için her alanda olduğu gibi eğitimde de ciddi bir seferberlik içerisindeyiz’’

Önceki Sayfa : Bakanımız Kaya'nın Dünya Çocuk Günü Mesajı