Genel Müdürümüz Dr. Selahattin Güven'in 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Mesajı

Uluslararası sözleşmeler ve BM Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, kız çocukları kendilerini etkileyecek karar alınması aşamasında katılımlarının sağlanması, desteklenmesi ve güçlendirilmeleri ve karar mekanizmalarının da güçlendirilmeleri büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddet sarmalını kırmak ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak düşüncesinden hareketle; Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, BM Genel Kurulunca 2012 yılından itibaren 11 Ekim ''Dünya Kız Çocukları Günü'' olarak kutlanmaktadır.

Kız çocuklarına gereken değeri vermek onların hayatın içinde eşit koşullarda yetişmesini sağlamak çocuk hakları sözleşmesi gereği en başta bizim görevimizdir. Kendilerini etkileyecek karar alınması aşamasında desteklenen kız çocukları, yarının güçlü kadınları olarak dünyayı daha güzel yapacaktır.

Kız çocuklarımızın ayrımcılığa uğramadan insan haklarından tam ve etkili şekilde yararlanması için devletimiz bütün kurumlarıyla büyük çaba içinde çalışmaktadır.  Bakanlığımız bu işbirliği içinde kız çocuklarımızın geleceğe en iyi şekilde ve hiçbir haktan mahrum kalmadan hazırlanması için var gücüyle çalışmaktadır. 

Kız çocuklarının güçlenmesi ve geleceğe umutla bakması için Ülkemizin öncülüğünde kabul edilen Dünya Kız Çocukları Günü kutlu olsun.
 
 


Sonraki Sayfa: “Dijital Oyunlar Çalıştayı” Ankara’da Yapılıyor

Önceki Sayfa : Bakanımız Kaya'nın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Mesajı