''Çocuklarımızın her birinin çok iyi bir eğitim alması için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Biz istiyoruz ki bu gözleri ışıl ışıl kız çocuklarımız, evlatlarımız okusunlar, çok iyi bir geleceğe sahip olsunlar, daha sonra evlensinler. 'Her çocuğumuzun yeri okuldur.' diyoruz ve çocuklarımızın her birinin çok iyi bir eğitim alması için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 

Bakan Kaya ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Manisa'nın Soma ilçesinde Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından yaptırılan, çevre düzenlemesi de Soma Belediyesince gerçekleştirilen Soma Türk-İş Madenciler İlkokulu'nu ziyaret etti. 

 

Bakan Kaya, burada yaptığı konuşmada, 4 yıl önce çok acı bir kazada hayatlarını kaybeden maden şehitlerinin mezarlarını ziyaret ederek okula geldiklerini anımsattı, bütün şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diledi. 

 

Türkiye'nin, devletiyle, milletiyle el ele büyük bir ülke olduğunu, acının yaşandığı gün de bugün de bunu gösterdiğini belirten Bakan Kaya, şöyle devam etti:

 

"İçeride ve dışarıda terör örgütleriyle mücadele eden, vatan topraklarını koruyan kahraman Mehmetçiğimizi de Rabbim muhafaza eylesin. Bu vatan topraklarında bin yıldır biz kardeşlik ve barış içinde yaşıyoruz ama vatanımızı korumak için binlerce şehit verdik, hepsini rahmetle minnetle yad ediyorum. Şehitlerimizin aileleri bizlere emanet, nasıl ki bu vatan toprakları şehitlerimizin bize emaneti ise canımız pahasına da olsa bu vatanı hep beraber koruyacaksak şehitlerimizin emanetini de bizlere emanet olarak görüyoruz. Bakanlık olarak biz her zaman şehit ailelerinin yanlarındayız, gazilerimizin yanlarındayız. Bu vatan için canlarını veren şehitlerimizin ailelerine sahip çıkmak bizim için çok büyük onur, şerefli bir görev, onlara sahip çıkmaya devam edeceğiz." 

 

Bakan Kaya, okulun yapımındaki katkılarından dolayı TÜRK-İŞ'e ve Soma Belediyesine teşekkür ederek, bu okulda yetişecek öğrencilerin ülkenin geleceğine yön vereceğini belirtti.

 

İktidarları döneminde eğitimde çok büyük çalışmalar yaptıklarının altını çizen Bakan Kaya, kız çocuklarının orta öğretimde okullaşma oranının yüzde 83'lere vardığını söyledi. 

 

Bakan Kaya, şöyle konuştu:

 

"Yüksek öğretimde kız çocukları yüzde 13 oranında üniversiteye gidiyordu, bugün bu oran yüzde 43-44'leri bulmuş durumda ama biz bunu da yeterli bulmuyoruz. Bunu daha da artırmak için hep birlikte hükümet olarak gayretimizi ortaya koyuyor ve çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki bu gözleri ışıl ışıl kız çocuklarımız, evlatlarımız okusunlar, çok iyi bir geleceğe sahip olsunlar, daha sonra evlensinler. 'Her çocuğumuzun yeri okuldur.' diyoruz ve çocuklarımızın her birinin çok iyi bir eğitim alması için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. 'Eğitim ailede başlar.' diyoruz. İlk kelimeyi çocuk ailesinde öğrenir, ilk harfini çocuk ailesinde öğrenir, bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak ailelerimize yönelik eğitim programları yapıyoruz. Annelerimizi ve babalarımızı bilinçlendirmek üzere eğitimler veriyoruz. Bugüne kadar 890 bin aileye eğitim verdik. Biz istiyoruz ki annelerimiz, babalarımız ebeveynlerimiz bilinçli birer aile olsunlar, çocuklarını geleceğe güçlü bir şekilde hazırlasınlar, her türlü tehlikeden de çocuklarını koruyacak bilinçte olsunlar.”

 

Başlattıkları Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında ev ev dolaşıp aileleri ziyaret ettiklerini ve ailelerin ihtiyaçlarını yerinde belirlediklerini anlatan Bakan Kaya, arz odaklı hizmet anlayışı olarak ifade ettiği ASDEP ile aileleri daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

 

- "25 bin öğretmen ataması yapacağız"

Milli Eğitim Bakan İsmet Yılmaz da okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

Türkiye'nin düne göre çok daha refah içinde olduğunu belirten Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

 

"Bizler bu ülkede huzur içinde, barış içinde ve kalkınmış bir ülkede ay yıldızlı bayrağın altında başımız dik alnımız açık yaşayalım diye Türkiye'nin dört bir tarafında bu topraklar için can verenler oldu. Türkiye'nin yarını daha iyi olsun diye kimi maden ocaklarında, kimisi baraj, kimi yol yapımında, kimi Fırat Kalkanı'nda kimisi Zeytin Dalı Harekatı'nda sırf bu ülkenin insanları daha iyi, özgür yaşasınlar diye canlarını veriyorlar. Bu vatan için bu millet için can veren şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gazilerimize de sağlık ve sıhhat içinde uzun ömürler diliyorum.”

 

Bakan Yılmaz, bir insanın veya kurumun yapabileceği en iyi hizmetin eğitim olduğunu, eğitimin her işin başında geldiğini vurguladı.

 

Türkiye'nin eğitim alanında çok büyük mesafe kat ettiğini, çocukların anne babalarına göre kendilerini çok daha iyi ifade edebildiğini ve özgüven kazanabildiklerini dile getiren Bakan Yılmaz, Türkiye'nin eğitimi için 134 milyar 727 milyon lira kaynak ayrıldığını söyledi.

 

Kendisinin 70 kişilik sınıf mevcuduyla eğitim gördüğünü şimdi ise Türkiye'de sınıf ortalamasının 24'e düştüğünü aktaran Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:

 

"Türkiye'de gündem kaliteli eğitim, daha iyi kaliteli eğitim vermek için de bir başka unsur, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltabilmek lazım. Öğretmen sayısını artırabilmek lazım, bizim dönemimizde 580 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Bu yıl da 25 bin öğretmen ataması yapacağız, yani 600 binin üzerindeki öğretmenimizi istihdam edeceğiz. Ne için? Daha kaliteli bir eğitim verebilmek için. Bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 28 iken şimdi 17'ye düştü, Kore, Japonya, İngiltere ile aynıyız, Fransa'dan daha iyiyiz.”

 

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin dört bir yanında kaliteli eğitim verebilmek için altyapı çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını, yeni yapılan dersliklerin de tamamlanmasıyla 2019 yılı sonuna kadar ikili öğretimi kaldıracaklarını söyledi.

 

- "Alo 183"

 

Konuşmaların ardından bakanlar ve protokol üyeleri okulu gezdi, öğrencilerle sohbet etti.

 

Bakan Kaya, sınıf ziyaretinde öğrencilere kendini tanıttıktan sonra Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı olarak kurulan "Alo 183" Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı'nı hatırlatarak, "Alo 183 biliyor musunuz bizim çağrı hattımız. Başınıza en ufak hoşlanmadığınız bir şey geldiğinde 183'ü arayıp söyleyebilirsiniz hemen" dedi.

Bakanlar Kaya ve Yılmaz daha sonra Soma Belediyesini ziyaret etti. 
Sonraki Sayfa: "Cinsel istismar ve kadına şiddette iyi hal uygulamasının kaldırılması üzerine çalışıyoruz"

Önceki Sayfa : Genel Müdürümüz Güven “Uzmanların Gözünden Çocuk İstismarının Önlenmesi” Konulu Panele Katıldı