"Biz çocuklarımızın evden okullarına gidişlerinde, okuldan evlerine dönüşlerinde anne ve babaların gözleri arkada kalmasın istiyoruz’’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Sabah evinin kapısından yavrusunu okula gönderen velilerimizin, annelerimizin, babalarımızın huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü beklerken kaygı değil güven içinde beklemeleri, çocukların evlerine güven içinde gelmeleri bizim bu çalışmamızın en temel kaynağını oluşturuyor" dedi.

Bakan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı "Okul Servis Araçları Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı’’, Muazzez Karaçay İlkokulu'nda yapıldı. 

Bakan Kaya, buradaki konuşmasında herkesin en kıymetli varlığı olan çocukların güvenliği için 4 Bakanlık olarak bir araya geldiklerini söyledi.

Uzun süredir yapılan çalışmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştıklarını belirten Bakan Kaya, "Sabah evinin kapısından yavrusunu okula gönderen velilerimizin, annelerimizin, babalarımızın huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü beklerken kaygı değil güven içinde beklemeleri, çocukların evlerine güven içinde gelmeleri bizim bu çalışmamızın en temel kaynağını oluşturuyor"diye konuştu.

İlgili bakanlıklara ve yönetmelikte emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Bakan Kaya, yönetmeliğin mevcut düzenlemeden temel farkının, "taşıma faaliyetlerinin daha güvenli hale getirilmesi" olduğunu söyledi.

Bakan Kaya, bu kapsamda servis araçlarına birtakım standartlar getirildiğini, belirli süreler konulduğunu ve taşıma faaliyetinde görev alanlarında yeterlilik ve nitelik kriterlerinin de yükseltildiğini ifade etti. 

Yönetmelikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için çok temel bir çalışmanın yer aldığını aktaran Bakan Kaya, şöyle konuştu:

"0-3 yaş arası kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerinin kuruluşlarının denetimi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait. Bu kuruluşlara devam eden çocuklarımıza yönelik servis hizmetleri de bugünden itibaren bu yönetmelik kapsamına alındı. Bu bizim için önemli bir çalışmaydı. Bu konuda gerek sorumlu bir bakan olarak, gerek bu yaş gurubunda bir çocuğu olan anne olarak bu eksikliğin giderilmesinden büyük memnuniyet duyduğumu ifade ediyorum. Bu çalışma gerçekten çok çok önemli. Bizler için 0-3 yaş arası çocuklarımız yaş grubu itibarıyla taşıma güvenliği bakımından en hassas olunması gereken yaş grubu. Bu çocuklarımızın da bu yeni düzenlemeyle taşıma güvenliğini daha da güvence altına almış bulunuyoruz."

Yeni düzenlemede teknik standartların yükseltilmesinin önemini vurgulayan Bakan Kaya, bunu çocukların daha güvenli taşınması için hedeflediklerini dile getirdi.

Bakan Kaya, "Biz çocuklarımızın evden okullarına gidişlerinde, okuldan evlerine dönüşlerinde anne ve babaların gözleri arkada kalmasın istiyoruz. Bunun için günümüz teknolojisinin güvenlik için sağladığı tüm imkanları da kullanmak durumundayız. Çocuklarımızın güvenliği ve huzuru için hiçbir fedakarlıktan kaçınamayız" ifadelerini kullandı.

Hangi konuda olursa olsun toplumun tümünü ilgilendiren meselelerde yapılan mevzuat düzenlemelerinin çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Kaya, dünyanın en iyi kanunu da yapılsa, en gelişmiş mevzuatı da hayata geçirilse toplumsal bilinç faktörünün çok daha önemli olduğunu vurguladı.

Bu konuda da en büyük destekçilerinin kamuoyu olacağına işaret eden Bakan Kaya, şunları kaydetti:

“Anne ve babalar, öğretmenler ve rehberlerin farkındalığı bizim için çok çok önemli. Buradan tüm milletimizi, anne babaları, rehberlerimizi, servis şoförlerimizi bu konuda duyarlı olmaya, hassas olmaya davet etmek istiyorum. Özellikle servis şoförlerimiz sadece birer sürücü değiller. Onların okula taşıdıkları bizlerin çocukları onların emaneti ama o emanet, o çocuklarımız aynı zamanda bu ülkenin geleceği. Lütfen trafikte bu bilinçle araçlarını kullansınlar ve çocuklarımıza bu bilinçle, bu özenle yaklaşalım.”

Bakan Kaya, yeni yönetmeliğin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Veliler rahat olsun. Çocuklarımız evden okula gidene kadar, okuldan da eve gelene kadar tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluk içerisinde hareket edeceğimizi bilmenizi isteriz" dedi.

Bakan Soylu, çocukların ve araçların güvenliği ile ilgili ayrıntılar içeren yönetmeliğin, geçiş döneminde zorlayıcı değil dikkatli ve güvenli kurallar oluşturulduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde güvenlik ve denetim işlerinin İçişleri Bakanlığınca, servis araçlarının teknik niteliğinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulübü taşımalarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi ve servislere ilişkin hizmet satın alınması işlemlerinin, mülki amirlerin onayına tabi olmak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığınca yerine getirileceğini bildirdi.

Daha kaliteli bir eğitim için sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olmasının yetmeyeceğini anlatan Bakan Yılmaz, "Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin evden okula, okuldan da eve götürülürken daha sağlıklı, güvenli ve iyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmaz unsurlarıdır" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, Okul Servis Araçları Yönetmeliği'ne ilişkin, "Esas olan düzenlemeyi yapmaktır ama daha önemli olan, yapılan bu düzenlemenin sahada karşılık bulması, takip edilebilmesi ve aksatılmadan yürütülmesidir" dedi.

Sürücünün, servisine binen çocukları takip etmek zorunda olduğuna dikkati çeken Bakan Arslan, aynı görevin rehber için de geçerli olduğunu ancak bunun da yeterli olmaması dolayısıyla çocukların sensörlerle servise biniş ve inişinin takip edilmesi, sürücünün önündeki ekrandan bunları izleyebilmesi gibi kriterlerin getirildiğini kaydetti.

Toplantının ardından Bakanlar sınıfları gezerek, öğrencilerle sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından öğretmenler odasına geçen Bakanlar burada da öğretmenlerle sohbet edip, kendi öğretmenleriyle ilgili anılarını paylaştı.Sonraki Sayfa: ''Kuruluşlarımızda kalan çocuklarımızı en fazla 6-8 kişinin kaldığı, aile sıcaklığını aratmayan ortamlarda geleceğe hazırlıyoruz’’

Önceki Sayfa : Sokakta Çalıştırılan Çocuklara Devlet Eli